آیا اجباری به حضور مهندس مجری در ساختمان‌های در حال ساخت می‌باشد یا خیر؟؟؟

در سال 1386 شکایتی از سوی شهرداری به دیوان عدالت اداری تنظیم شد که وزارت مسکن و شهرسازی نمی‌تواند فردی را مجبور به انعقاد قرارداد اجرا با مجری ذی الصلاح بنماید.

دیوان عدالت اداری هم به استناد قانون اساسی رأی مبنی بر ملغی شدن قانون لزوم حضور مجری ذی الصلاح صادر نمود .

لازم به ذکر است که رأی دیوان عدالت اداری از نظر محاکم قضایی غیرقانونی محسوب می‌شود و با توجه با آنکه قانونی وجود ندارد مبنی بر ملغی شدن الزام حضور مجری در ساختمان‌هایی بالاتر از یک مترمربع هنوز هم در محاکم قضایی لزوم حضور مجری مورد تأیید می‌باشد.(رأی سندیت ندارد و فقط سند یت محاکم قضایی قوانین می‌باشد)

در این بین توافق‌نامه‌ای فی‌مابین شهرداری و نظام مهندسی  تنظیم گردید که طی آن ساختمان‌هایی با زیربنای بالاتر از 1500 متر ملزم به حضور مجری در تمامی عملیات اجرایی می‌باشند.

که در پرونده یافت‌آباد تهران به خاطر غیرقانونی بودن این توافق‌نامه هم شهرداری و هم نظام مهندسی محکوم گردیدند.

(مستندات در سایت هم یار ناظر در بخش حوادث موجود و قابل بررسی می‌باشد)

گفتنی است که در این بین تعدادی افراد سودجو با استفاده از این خلأ قانونی و برخی از مهندسین ساده‌لوح اقدام به رواج دادن عبارتی به نام مهندس مجری سوری نمودند که طی آن فردی با واردکردن نام خود در پروانه و فقط با امضا یک برگه و عدم حضور در پروژه اعلام می‌نمودند که در پروژه بالای 150 متر مجری ذی الصلاح حضور دارد.

که این مورد با پرداخت مبلغی اندک به مهندس مجری او را در یک مسئولیت و عمل خطای محرز  سهیم می‌نمودند.

در زمستان سال 1393 اطلاعیه‌ای از سوی سازمان نظام مهندسی صادر گردید که الزام حضور مجری را در پروژه‌های بالای 1000 متر اعلام نمود.

در اردیبهشت  سال 1394 فردی از استان یزد درخواست لغو قانون ماده 9-1-19 مبحث دوم مقررات ملی ساختمان  را در دیوان عدالت اداری مطرح نمود و پس از آن با این تناقضات به وجود آمد که آیا اجباری به حضور مهندس مجری در ساختمان‌های در حال ساخت می‌باشد یا خیر؟؟؟

پس از انتشار خبر لغو قانون لزوم  مهندس مجری از سوی شهرداری تعدادی از اعضای نظام مهندسی در اعتراض به لغو این قانون در جلوی سازمان نظام مهندسی تجمع نمودند و پس از آن هم که نامه نگاری‌های سازمان نظام مهندسی آغاز گردید.

در این بین مهندسین ناظر که قصد تحویل شروع به کار را به مالک خود داشتند سردرگم که آیا این شروع به کار را با توجه به عدم حضور مجری تحویل دهند یا خیر ؟

پیشنهاد هم یار نظر و برخی مسئولین برای ناظرین:

" به منظور جلوگیری از محکومیت مهندسین ناظر از سوی شورای انتظامی  مهندسین ناظر برگه شروع به کار را،  به مالک تحویل داده(با توجه به بررسی  مباحث مذکور در راهنمای حقوقی هم یار ناظر ) و پس از آن بلافاصله  گزارش خلاف دارد مبنی بر عدم حضور مجری را در دفاتر خدمات الکترونیک شهر ثبت نمایند ( ولی  بدون جلوگیری از ادامه عملیات)"

*جلوگیری از عملیات فقط برای موارد عدم رعایت ایمنی می‌باشد.

/ 0 نظر / 175 بازدید