باز هم نمایشی از وقت شناسی و نظم ایرانی

1. وقت شناسی؛ عادتی فردی یا سیستمی

هم خودمان می دانیم و هم دیگران که وقت شناسی در ایران، مفهومی ناشناخته و کم ارزش به حساب می آید. البته این موضع تنها به سیستم (کشور یا منطقه) وابسته نیست و به فرد نیز مرتبط می باشد. مثلاً خیلی ها در ایران، ممکن است، از یک آمریکایی و یا اروپایی، وقت شناس تر باشند و برعکس. آنچه من می خواهم در این نوشته مورد بررسی قرار دهم، تاثیر سیستم بر این موضوع است. این که در میانگین چرا اروپایی ها و آمریکایی ها، وقت شناستر هستند، ولی ایرانی ها نه! سر یک قرار فوتبال که ما اینجا تشکیل می دهیم، به جای ساعت 10، بازی 10:40 شروع می شود. هر کس منتظر هست تا دیگری بیاید و او منتظر دیگران نباشد.

یکی از نتایجی که من بدان رسیدم، تاثیر نظام اقتصادی، بر این ویژگی شخصیتی هست. تقریباً نسبت مستقیمی میان سرمایه داری بودن نظام اقتصادی و میزان وقت شناسی وجود دارد. غالب کشورهایی که وقت شناسی در آنها به عنوان اولویت شخصیتی یک فرد در زندگی شخصی و حرفه ای شناخته می شود، دارای نظام اقتصادی باز و نیمه باز هستند. اقتصاد دولتی در این کشورها تنها بخش کوچکی از چرخه بزرگ اقتصاد را تشکیل می دهد.

آنچه می خواهم بگویم این است که وقت شناس نبودن در یک کشور خاورمیانه ای، مثلاً ایران، به این خاطر نیست که ذاتاً آنها دوست دارند، وقت شناس نباشند و با دیر رفتن سر قرار حال می کنند. وقت شناس نبودن، پاسخ طبیعی و هوشمندانه انسان، به یک نظام اقتصادی ایستا می باشد.

2. فقط عناوین رشته ها در کشور ما مهم هستند به طور مثال مدیریت پروژه

3. عدم تعهد مسئولین به اجرای تعهدات خود در زمان تعیین گردیده

4. مرغ همسایه غاز است عدم توجه به معماری ایرانی

5.عدم توجه به اصلی ترین مشخصه معماری ایرانی بوم آورد

6.عدم توجه به تکنولوژی های مورد نیاز پروژه و تکنولوژی کشور ( وعده های پوچ)

گواه حرف های ما اخبار زیر است:

اکسپو چیست؟

Expo برگرفته از واژه Exposition است و به نمایشگاه‌های جهانی که میانه‌های سده نوزدهم (میلادی) بر پا گردیده گفته می‌شود. اکسپو رویدادی است که هر پنج سال یکبار و هر بار در کشوری متفاوت برگزار می شود. اهمیت این نمایشگاه و پیامدها و برآیندهای آن برای کشورهای جهان آن چنان ارزشمند است که امروزه اکسپوها سومین رویداد مهم دنیا پس مسابقات جام جهانی فوتبال و بازیهای المپیک بوده و نام المپیک فرهنگ ملل را برای آن برگزیده اند.

این نمایشگاه پیشگاهی است برای نمایش گذشته، اکنون و آینده کشورها که در آن دستاوردهای اجتماعی، اقتصادی، علمی و پیشینه فرهنگی و دورنمای توسعه کشورها به نمایش گذاشته می شود. میزبانی نمایشگاه اکسپو برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و زیرساختی شهرهای میزبان و داد و ستدها و همکاری های بین المللی بسیار کارساز است

اخبار اکسپو پاویون ایران:

معماری نیوز: غرفه ایران در «اکسپو» نیمه کاره افتتاح شد

نمایشگاه جهانی اکسپو ۲۰۱۵ که رویدادی فرهنگی تجاری است روز جمعه در میلان ایتالیا افتتاح شد

این نمایشگاه جهانی با هزینه ۲.۵ میلیارد یورو در مساحتی به وسعت یک میلیون متر مربع برگزار می شود و نمایندگان ۱۴۵ کشور دنیا در آن حضور دارند و ده میلیون بلیط بازدید از این نمایشگاه عظیم به فروش رسیده است.

مراسم آغاز نمایشگاه اکسپو ۲۰۱۵ که به موضوع تغذیه و غذا اختصاص یافته است، با حضور نعمت زاده و نمایندگان کشورمان همراه بود.

معماری نیوز: در حالیکه تنها 60 روز تا آغاز نمایشگاه جهانی اکسپو 2015 میلان باقی مانده، ایران تنها کشوری است که هنوز اجرای احداث سالن خود را به پایان نبرده و طراحی داخلی آن نیز به قول امروزی ها روی هواست! از برنامه فعالیت اقتصادی هم در این نمایشگاه خبری نیست

این در حالی است که به نظر می رسد رئیس شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران نتوانسته برنامه ریزی مناسبی برای ستاد اکسپو در نظر بگیرد تا جاییکه در این روزها، طاهایی عضو هیات مدیره و حمیدی مقدم تهیه کننده صداوسیما برای بررسی شرایط تهیه محتوای تصویری، عازم ایتالیا خواهند شد.

همزمان محمد محبعلی، داماد آقای وزیر به عنوان مسئول اجرایی اکسپو پیگیر اجرای امور است که تقریبا تجربه ای در این زمینه نداشته و نزدیک به یک ماه است در میلان به سر می برد

اوضاع ناهمگون در ستاد اکسپو به اینجا ختم نمی شود. به واسطه یکی از اعضای هیات مدیره شرکت سهامی نمایشگاه ها به نام "ح.س" یکی از مجریان تلویزیونی محبوب و مورد توجه تیم رسانه ای محمود احمدی نژاد به نام "س.پ" به همراه همسرش توانسته اند دو پروژه تهیه مستند را بدون سابقه مشخص در حوزه مستند سازی به دست بگیرند.

همچنین بخش تجاری در سالن ایران هنوز حتی برنامه ای ندارد که بر اساس آن فعالیت کند

معماری نیوز:وقتی معماری ایران در اکسپو «لوله» شد!

غرفه ایران در اکسپوی امسال براستی حکایت فرهنگ و معماری رو به زوالیست که مسوولان و دست اندرکاران آن بجای برکشیدن اعتبارش؛ تنها به فکر ساختن اعتبار و انبانی با سوء استفاده از آن برای خود هستند.

معماری نیوز: هنوز که هنوز است وقتی نام «اکسپو» می آید از عوام گرفته تا خواص، دوست دارند تنها اکسپوی مونترال و حضور زیبا، مقتدرانه، شکوهمند و بامعنای غرفه ایران به طراحی فرمانفرماییان را به یاد آورند. [پاویون ایران در اکسپوی 1967 مونترال]
بنایی نوین و در عین حال ایرانی که از چند صدمتری نیز حتی خارجی ها با اندک آشنایی از ایران به هویت آن پی می بردند.
اکنون بعد از چند نوبت حضور "مفتضحانه" باز ایران با ادعایی بزرگ از جانب یکی از مدعی ترین معماران و از بزرگترین مشاوران ایران با با پشت سر گذاشتن ناجوانمردانه دیگران، به عرصه بازگشته است.
ولی به راستی این کجا و آن کجا!

منابع:

معماری نیوز

ویکی پدیا

 

/ 0 نظر / 50 بازدید