طرح جامع وتفصیلی هر 5 سال یکبار امکان بازنگری،بهسازی واصلاح دارد

 
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در مراسم رونمایی از طرح تفصیلی ، به تشریح تهیه و تصویب طرح تفصیلی جدید شهر تهران به عنوان سومین طرح توسعه پایتخت پرداخت.
به گزارش روابط عمومی شهرداری تهران، مهندس علیرضا جاوید صبح امروز در مراسم رونمایی از طرح تفصیلی شهر تهران گفت : بنابر آنچه که در طرح جامع قید شده بودمی بایست در آغازین روزهای اجرای طرح تفصیصلی که مبتنی بر طرح جامع است مجموعه دست اندرکاران آن اعم از دست اندرکاران دولتی و شهری و کارشناسان در مراسمی نمادین به عنوان رونمایی از این طرح حضور یابند تا در افق 15 سال آتی پایبند شوند تا در تحقق این طرح به یکدیگر کمک کنند و تهران را به شهری بهتر برای زیست شهری تبدیل کنند .

وی افزود : این طرح جامع و تفصیلی سومین تجربه طرح های شهری است که اولین آن در دهه 40 در دستور کار قرار گرفت و در سال 45 روند تهیه طرح جامع آغاز شد و در سال 49 اولین طرح جامع ابلاغ شد.  طرح تفصیلی نیز در دهه 50 در دستور کار قرار گرفت که تحولات آن زمان موجب شد تا زمینه اجرای طرح فراهم نشود اما این طرح مزایایی داشت که شبکه بزرگراهی و معابر که امروز مبنای بسیاری از اقدامات مدیریت شهری است بر اساس آن شکل گرفته است.

جاوید ادامه داد : این طرح با درنظرگرفتن افق 25 ساله تهران جمعیت شهر را 5/5 میلیون نفر پیش بینی کرده بود و به دنبال آن وسعت تهران نیز تا اواخر دهه 70 به 650 کیلومتر افزایش یافت.

وی افزود : اواخر دهه 60 وزارت مسکن به فکر تهیه طرح دوم افتاد که این طرح باید طرحی جامع و کامل می بود و به عنوان طرح ساماندهی تهران معروف شد اما تغییرات مدیریت شهری و سیاست های جدید در دهه 70 که همزمان با ابلاغ طرح بود عملا زمینه اجرای طرح را فراهم نکرد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران خاطرنشان ساخت : اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80 زمینه برای طرح بعدی فراهم شد و طرح جامع جدید تهران از سال 82 تا 85 تهیه و سال 86 به تصویب رسید و در سال 87 توسط دبیر وقت شورای عالی شهرسازی و معماری برای اجرا آماده شد که مبنای طرح تفصیلی قرار گرفت و طرح تفصیلی در سال 90 تهیه و فرایند قانونی خود را در کمیسیون ماده 5 و شورای عالی شهرسازی و معماری طی کرد و در 5 فروردین 91 به همه واحدهای شهرداری توسط شهرداری تهران ابلاغ شد.

جاوید ادامه داد : این طرح با رویکردی متفاوت از دو طرح قبلی است و از تفاوت های آن نوع نگاه طرح به پلاک و املاک محدوده شهرهاست چراکه طرح های قبلی به تک پلاک ها نگاه داشت که در بالاترین حالت بیش از 24 درصد اجرایی نشد اما در این طرح نگاه به املاک مجاور هم ، به عنوان یک پهنه است و 4 پهنه سکونت ، فعالیت ، مختلط و فضای سبز برای آن پیش بینی شده است.

معاون شهرسازی و معماری افزود : در مقیاس طرح جامع برای هریک از این طرح ها 10 زیرپهنه یک کدی ، 25 زیرپهنه 2 کدی و در مقیاس طرح تفصیلی 55 زیرپهنه 3 کدی تهیه شده است.

وی افزود : قرار گرفتن طرح بر روی جی آی اس زمینه را فراهم کرد تا توسعه آی تی دراین زمینه فراهم شود و از نقاط بارز تفاوت این طرح با سایر طرح هاست و امروز افتخار می کنیم که برای اولین بار در تاریخ شهر تهران بدون مراجعه به شهرداری ها ، شهروندان می توانند به سایت شهرداری مراجعه و از مختصات ملک خود مطلع شوند.

جاوید تهیه طرح تفصیلی را تحولی چشمگیر در برنامه ریزی برای شهر تهران دانست و گفت : در آغازین روزهای اجرای طرح هستیم و کارهای زیادی در افق 15 ساله طرح به ویژه در 5 سال اول اجرا که ضمانت بخش اجرای آن است به عهده داریم.

وی افزود : انعطاف پذیری و ساختاری - راهبردی بودن طرح از مزایای آن است که در سال اول امکان پایش ، تدقیق و اصلاح طرح با توجه به سنجش بازخوردهای طرح فراهم است.

معاون شهردار تهران خاطرنشان کرد : به جز سال 91 ، طرح جامع و تفصیلی هر 5 سال یکبار امکان بازنگری ، بهسازی و اصلاح دارد و کمیسیون ماده 5 ، شورای شهر و دبیرخانه شورایعالی شهرسازی و معماری مسولیت حسن اجرای آن را بر عهده دارند.

وی با اشاره به اینکه توجه به عدم گسترش شهر تهران از مزایای این طرح است گفت : در طرح جدید با تدقیق و اصلاح محدوده شهر ، تهران به 630 کیلومتر محدود شده که می تواند در مدیریت مطلوب تر تهران موثر باشد .

جاوید در ادامه تصریح کرد : این طرح با کار کارشناسی گروهی انجام شد و طبقه وسیعی از مهندسان مشاور و کارشناسان مختلف تلاش کردند و شهردار تهران و شورای اسلامی شهر نیز همراهی و دغدغه زیادی در تهیه و تصویب طرح داشتند .

وی ابراز امیدواری کرد تا با نظارت بر حسن اجرای این طرح وضع مطلوب تری برای آینده شهر تهران ایجاد شود و با توجه به اینکه در طول اجرای طرح مشاوران به طور دائم در پایش و اصلاح همکاری دارند ، طرح تفصیلی هرچه بهتراجرا شود.
منبع:http://www.tehran.ir/default.aspx?tabid=135&ArticleId=7918
/ 0 نظر / 8 بازدید